THE ADE oslaví na Parukářce 15. narozeniny

5.5.2010 10:10
THE ADE oslaví na Parukářce 15. narozeniny  Rozhovor s Miloslavem Kočím, frontmanem kapely Posmrtné zkušenosti, která již několikrát v minulosti podpořila MMM. Letošní happening na Parukářce si kapela vybrala k oslavě svých 15 let narozenin.

 

Jak se stalo že MMM je současně oslavou narozenin The ADE?

Před 15 lety se uskutečnilo první veřejné vystoupení Posmrtných zkušeností, oni sice předtím už chvíli existovali, ale nahrávali ve studiu, a to první vystoupení proběhlo právě v květnu. Tak jsem moc rád přijal vaši nabídku hraní na MMM a bral jsem to jako fajn příležitost k oslavě …


Kdy si byl poprvé na MMM?

Rychle vzpomínám … 2005 :-)


Jaké to byla doba pro kapelu?

Období, kdy jsme vyhráli soutěž o World music kapely … ten kdo vyhrál tak dostal možnost natočit u Indies Records desku s propagací. Odehrávalo se to v Ostravě a desku jsme pak točili v Brně. Bylo to takové šťastné období kapely.


Co se od té doby v kapele změnilo?

Hodně, výrazně se změnila sestava … na koncertu MMM nás průřezem tvorby budou provázet dva bubeníci. Tomáš Čížek, který s námi natáčel první album Babylon a bude s námi hrát i nové písničky a pak tam bude bubeník Jiří Smolka z období alba Aither, kdy jsme vyhráli soutěž u Indies...


Budou  bubnovat najednou....?

… to jsem viděl jednou na koncertě Pražského výběru a může to hrát dobře, ale na MMM hrát společně nebudou, zahrají každý zvlášť písničky z období, kdy s námi nahrávali.

Narozeniny jsou určitě dobrá příležitost si zavzpomínat … jak vlastně vzniklo jméno kapely ADE?

Kapela byla ve 3 lidech a netrpěla tím, že má asi jen jednu písničku, ale nejvíc trpěla tím, že nemá název. Ten název vznikl na přednášce indické filozofie, kde jsme se byly všichni  podívat. Jay Guru Dev tenkrát přednášel o zážitcích blízké smrti. Přednáška probíhala anglicky, tak on to vlastně přeložil částečně nepřesně, jako After Death Experience. Tak jsme se jmenovali na začátku a název vlastně znamená zážitek, kdy lidi přehodnotí svůj dosavadní styl života a svoje hodnoty, život pro ně získá jinou cenu a zjistí třeba, že by se měli věnovat úplně jiným věcem.


To bych i někdy dohledala ve vaší muzice, že mění životy. Máte to jako motto kapely, že chcete měnit životy lidí?

V období alba Babylon jsem asi takové motto měl, ale na začátku jsem si říkal, že by bylo fajn udělat takovou posmrtnou zkušenost na pódiu. Že by třeba lidé odešli z koncertu do města a cítili by se jako by byli třeba dva dny v lese, očištění od svých starostí, takový příjemný odlet. Modlím se za to hrát hudbu v které by takový prožitek byl cítit, který by nám všem pomohl opustit myšlenky...

Co víc chtít od muziky :-) Jaké ještě zajímavé lidi si ke koncertování na MMM pozval?
Houslista Vojtěch Dlouhý, jako vzpomínka na zmiňovanou soutěž. Pak tam bude baskytarista Karel Žďárský, který s námi taky prožil období u gramofirmy EMI. Zajímavé je, že momentálně hraje více na violoncello než na baskytaru, tak to pro něj bude takové zpestření si života. Dále jádro kapely Lukáš Chudoba – piana, samply, klávesy, zpěvy - s tím už spolupracujeme porůznu asi 10 let. Bude tam ještě Eva Kubičková, která zpívá, tanečnice Simona Prokůpková  a pak Jakub Rohlena na baskytaru a na trubku. Další zvláštností tohoto vystoupení je, že vystoupíme s kytaristou Dimim, neb běžně vystupujeme bez kytary.


Jaká je tvoje role v kapele?

Zpívám a skládám většinu hudby i texty, hraji na didgeridoo, různé druhy fléten z celého světa, perkuse a klávesy.

Koncert Posmrtných zkušeností na MMM je oficiální oslavou 15 let výročí této kapely nebo bude ještě další?

MMM je oficiální oslavou našich narozenin. Parukářka je úžasné místo k odpočinku, kam sám rád chodím … Když by nás to hraní pospolu bavilo tak bych oslovil další muzikanty s kterými hraji nebo jsem hrával a pozval je na další akci na podzim.
Myslím si ale, že toto vystoupení na MMM je hodně jedinečné a to i vzhledem k tomu, že aktuálně  nekoncertujeme ani žádné jiné vystoupení nebude ...


Jaký je tvůj vztah konopí a proč jsi se vlastně rozhodl konopí podporovat?

Když mi bylo 19 let tak jsem se zajímal o různé filosofie. Tehdy jsem přišel do styku s konopím v Maroku, kam bylo importované, ale dnes ho berou jako součást kultury. Dostala se mi také do rukou kniha o konopí v lékařství o tom, jak se s jeho pomocí lze zbavit psychosomatických chorob což mě nadchlo. Protože jsem vyrůstal s vážnou hudbou a v mládí se zajímal o tu taneční, tak mě najednou v těch 19 letech napadlo to spojit dohromady. Naše hudba je hodně ovlivněná kulturami, které berou konopí jako běžnou bylinu. Nejbližší mému srdci je stav, kdy se konopí pěstuje jako jiné léčivé byliny, aby eliminovalo např. Parkinsonovu chorobu. Už v roce 1997 jsme na téma konopí složili písničku Marihuana reggae, která vyznívá v to, že když se tráva rozumně užívá tak může léčit. Můj osobní názor je, že jsem jí tehdy neužíval, ale spíš zneužíval pro zábavu.

Demokracie země se pozná podle vztahu ke konopí! Californie je braná jako jeden z nejdemokratičtějších států USA, kde vztah ke konopí je velmi kladný. Podporuji legalizaci, neboť je to šance aby se zabránilo pěstování konopí pro černý trh. Jsem rád, že tu akce MMM je neboť otevírá diskuzi na toto téma a společnost k němu pak lépe hledá přístup. Na MMM jezdí 10 000 osob  což ukazuje, že to není nějaká extrémistická akce, jak to někdy státní orgány prezentují.


Kapela Posmrtné zkušenosti vystoupí na live stage na MMM od 19:40 hod


Legalizace.cz
Gallery
zde můžete zadat e-mail
pro odebírání novinek

captcha