Co se děje?

15.4.2010 10:10
Výběr nejdůležištějších konopných událostí z domova i ze světa.

Parlamentní seminář ukázal cesty k zavedení léčby konopím v České republice

Ve čtvrtek 8. dubna se na semináři o léčebném využití konopí v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR sešla více než stovka diskutujících. Zástupci Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, pacientských spolků i parlamentu spolu s právníky a výzkumníky nastínili, jaké jsou možnosti pro umožnění léčebného využití konopí a látek z něj v České republice. Výstupy ze semináře včetně prezentací na www.adiktologie.cz/seminar

Aktuální zákon

Od 1. ledna 2010 nabyl účinnosti nový trestní zákoník a nařízení vlády týkající se bližšího vymezení druhů a množství omamných a psychotropních látek (OPL) pro potřeby nového trestního zákoníku.

Rozhovor s prof. Lumírem Hanušem na Radiožurnálu

V sobotu 10.4. 2010 byl hostem Radiožurnálu Lumír Hanuš, který od 70. let pracoval s konopím v Československu a od roku 1990 v Izraeli.

TZ: Konopná semínka seniorům

Občanské sdružení Legalizace.cz letos, stejně tak jako v minulém roce, rozdává konopná semínka seniorům k pěstování konopí pro léčebné účely. Konopí je bylina se širokým spektrem využití: od potravin, přes stavební materiály až po léky. Jeho léčebné účinky  znají lidé přes tisíce let a dokládají je i nejnovější vědecké poznatky.

Co stálo za zákazem konopí?

V roce 1937 si pan Du Pont z firmy Du Pont patentoval nový postup výroby papíru ze dřeva. Jeho společnost se též zajímala o syntetická vlákna a zpracování celulózy. Jejich cíl byl jasný, chtěli nahradit přírodní vlákna syntetickými. Ale v cestě jim stál vážný konkurent dřeva -  konopí, které za 14 týdnů poskytuje na stejné výměře čtyřikrát více dřeně než stromy za 30 let.

Evropská unie na cestě k legalizaci

Současná drogová politika v Evropské unii nadělala více škody než užitku. To je závěr veřejného slyšení na téma protidrogové politiky EU, která se konala v Evropském parlamentu v Bruselu v úterý 23. února. Carel Edwards, vedoucí oddělení pro koordinaci drogové politiky Evropské komise, řekl při jednání: „Víme, že represe nefunguje. Evropa pozvolna směřuje k liberálnější protidrogové politice.“

Report z 53. zasedání OSN komise pro drogy a narkotika

Závěry veřejného slyšení o evropské drogové politice

V E­vropském parlamentu se 23. února 2010 projednávalo téma drogové politiky v EU. Na pozvání řeckého člena Evropského parlamentu Michaila Tremopoulose a organizace ENCOD, přijelo na 40 zástupců organizací evropské občanské společnosti z patnácti různých zemí, aby členům Evropského parlamentu, Evropské komisi a radě vyjádřili svá doporučení, jak v budoucnu ke kriminalizovaným drogám přistupovat.

Legální marihuana, záchrana amerického rozpočtu

Daně z prodeje marihuany by mohly Kalifornii přinést přes miliardu dolarů. O referendu a následném povolení lehké drogy uvažují i další státy. Děravé rozpočty řady států USA možná brzy zacelí ještě zelenější dolary než obvykle. V kalifornském referendu o legalizaci a následném zdanění marihuany, které je naplánováno na listopad, se zhlédli i další američtí zákonodárci a občanská sdružení.

Úřad OSN: Peníze z drog zachránily banky při globální krizi

Peníze z drog v hodnotě milard dolarů udržely nad vodou finanční systémve vlnobití globální krize, řekl Observeru Antonio Maria Costa, šéf Úřadu pro boj proti drogám a zločinu při OSN.

Česká republika – Má vlast

Článek Ricka Simpsona, kanaďana aktualně pobývajícího u nás a "vynálezce" konopného výtažku Fénixovy slzy.

Konopí bezpečnější než alkohol a tabák

Bylo prohlášeno, že  Světová zdravotnická organizace (WHO) potlačila zprávu, která říká, že konopí je bezpečnější než alkohol nebo tabák. Zpráva WHO o konopí, první za patnáct let, byla zveřejněna v prosinci, ale časopis New Scientist řekl, že srovnání mezi konopím a legálními látkami bylo vynecháno, protože panovala všeobecná obava, aby tato zpráva nenahrála do karet kampani pro legalizaci marihuany.

Drogová válka – mediální válka

Ačkoli čím dál více lidí, včetně vědců, politiků a intelektuálů uznává, že prohibice není řešením současných problémů s drogami,  pro obyčejného občana se po desetiletí nic nezměnilo. Drogy škodí a zabijí, a proto by měly být zakázány! Ve veřejných debatách ani v médiích se o nich v jiném kontextu ani nemluví. Ale je velký rozdíl mezi tím, co říkají ti, kteří prosazují prohibici, a jak se  cítí lidé, kteří volí a vybírají ty, kteří tvoří novou politiku.


Legalizace.cz
Gallery
zde můžete zadat e-mail
pro odebírání novinek

captcha