Legalizace konopí má stále větší podporu veřejnosti. Sobotní akci podpořilo 12000 lidí.

12.5.2010 00:00
PRAHA – Každoroční happening za legalizaci marihuany Million Marihuana March, který již třináct let v Praze pořádá občanské sdružení Legalizace.cz má stále více příznivců. Zatímco první ročníky navštěvovalo několik set lidí, letošní akce se zúčastnilo zhruba 12 tisíc demonstrantů. Václavské náměstí se tak při pochodu na Parukářku zcela zaplnilo. Podle organizátorů jde o pouhou špičkou ledovce vzrůstajícího protestu proti pokračující prohibici konopí.

„Demonstrace a následný kulturní happening v parku Parukářka přilákaly především mladé lidi z celé republiky, kteří se kromě demonstrování přišli i bavit. Je ale zřejmé, že lidí, kteří s myšlenkou legalizace konopí sympatizují, je mnohonásobně více. Dokazuje to i loňský průzkum společnosti SANEP, ve kterém se k legalizaci nebo alespoň netrestání drobných pěstitelů a uživatelů konopí kladně vyjádřilo téměř 50% dotázaných,“ řekl mluvčí sdružení Legalizace.cz Robert Veverka.

Kromě demonstrantů a příznivců konopí akci navštívilo i několik politických stran, jejichž transparenty bylo vidět nejen během pochodu Prahou, ale i na happeningu v parku. Občanské sdružení Legalizace.cz se nespojuje s žádnou z těchto politických stran ani s jejich programem a předvolebními sliby.

Tradiční májové setkání legalizátorů konopí proběhlo v poklidném duchu a za spolupráce s policií. Jeden z policistů (Jiří Stuna z Chrudimi) dokonce vystoupil na pódiu, aby legalizaci marihuany podpořil a jako dárek si odnesl sazeničku konopné rostliny. Hudební produkce skončila o půl desáté a nedošlo k žádnému rušení nočního klidu.

„Akce i přes nebývalý počet demonstrantů proběhla v naprostém pořádku. Nedošlo k žádnému většímu incidentu a policie během demonstrace a happeningu nemusela ani jednou zasahovat,“ uvedla k organizaci a průběhu akce tisková mluvčí pražské Policie Andrea Zoulová.

Organizátorům se tak povedlo dokázat, že nejen názory, ale i chování příznivců a rekreačních konzumentů konopí je mírumilovné a nijak společensky nebezpečné.

„Všem demonstrantům děkujeme za jejich sobotní účast a podporu při legalizaci konopí a vyzýváme je, aby ve svém úsilí napomoci změnit konopnou legislativu v naší zemi nepolevovali. Rádi bychom příští rok namísto protestu legalizaci už jen oslavovali.“, přeje si Veverka.


Legalizace.cz
Gallery
zde můžete zadat e-mail
pro odebírání novinek

captcha